Make your own free website on Tripod.com
Yeni Sayfa 6
                  GENEL BILGI

Anasayfa        Direksiyon Sistemleri        Hidrolik Direksiyon       Animasyon

 

Direksiyon Sistemine Genel Bakış


        İdeal bir direksiyon sistemi aracın park edilmesi sırasında kolayca manevra yapabilmesini sağladığı gibi, yüksek hızlarda da hassasiyetini koruyabilmelidir. Orta boy otomobillerde dahi kullanılan geniş lastikler veya aracın ağırlığı direksiyonu çevirmek için gereken kuvveti takviye gerektirecek derecede arttırmaktadır.

         Direksiyon sistemine eklenen takviyenin kaynağı hidroliktir. Gerekli olan hidrolik basınç (60-80 bar) krank milinden kayışla güç alan dişli veya kanatlı bir pompa tarafından sağlanmaktadır. Kremayer sistemde direksiyon kutusunun üzerinde, direksiyon mili ve sonsuz mil arasına monte edilen kumanda supabı, sürücünün direksiyonu yönlendirmesine göre, basıncın dişli çubuğun (kremayer) hangi tarafına gönderileceğini denetlemektedir. Kremayer çubuk ve direksiyon kutusunu, bir silindir içerisinde çalışan pistona benzetmek mümkündür. Düzenlemeye göre, sonsuz mil yerinden çıkartılsa dahi araç hidrolik olarak yönetilebilir. Burada bulunan dişlilerinin fonksiyonu, meydana gelebilecek bir basınç kaybı durumunda güvenliğin sağlanması yönündedir. Hıza bağlı olarak direksiyonun sertleşmesi konforu arttırarak kullanımı kolaylaştırmaktadır.

      Bilgisayar kontrollü sistemlerde, hidrolik sıvının akışını düzenleyerek takviye oranını değiştiren supap elektronik olarak denetlenmektedir. Aracın hızı ve motor devrine ilişkin sinyaller kullanan sistem ayrı bir elektronik kontrol ünitesine sahiptir. Bazı modeller direksiyon pozisyonunu bildiren sensöre  sahip olup virajlarda takviyeyi azaltmakta veya park ederken araç hızı sensörü ile birlikte çalışarak takviyeyi arttırmaktadır. Elektronik sistem arıza yaptığında sıvı hareketini düzenleyen supap orta bir pozisyon alarak (yaylı) belli bir seviyede sıvının akmasına izin vermektedir.

     Gelişen otomotiv teknolojisinde yüksek hız, güvenli olması, konforlu olması ve kullanım rahatlığı, ekonomik oluşu, belli arzu ve isteğe göre dizayn edilmesi üzerinde önemle durulmaktadır. Bunlar arasında konforlu olması ve kullanım rahatlığı bakımından kızışan piyasa, ürün tercihinde oldukça öne çıkmaktadır. Şoförün direksiyonu döndürme kuvvetini ve aracı daha kolay bir şekilde yöneltme imkanı sağlamak için dizayn edilmiştir.

Anasayfaya Dön

 
 

Copyright © 2005. OTO4 1. Öğretim